روش های محاسبه مقاومت الکتریکی

نحوه محاسبه مقاومت الکتریکی

یکی از اجزای اساسی در مدارهای الکترونیکی، مقاومت ها هستند که در برابر جریان الکتریکی مقاومت می کنند. اندازه‌گیری و محاسبه مقاومت الکتریکی، برای طراحی مدار، عیب‌یابی و یا انتخاب قطعه بسیار مهم است. در این مقاله اصلی ترین و متداول ترین روش ها برای اندازه گیری مقاومت گردآوردی شده است.

روش های اندازه گیری مقاومت

در این بخش 5 روش اصلی شامل روش قرائت کدهای رنگی، قرائت مقاومت smd، استفاده از مولتی‌متر، نرم افزارهای محاسبه گر مقاومت و استفاده از LCR متر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:

1) قرائت کدهای رنگی

استفاده از کد رنگ یک روش پرکاربرد برای شناسایی مقادیر مقاومت بر اساس نوارهای رنگی چاپ شده بر روی بدنه مقاومت است. مراحل زیر برای اندازه گیری مقادیر مقاومت با استفاده از روش کد رنگ بایستی صورت گیرد.

 1. تعداد نوارهای رنگی مقاومت و رنگ هر نوار را مشخص نمایید.
 2. با استفاده از جدول کد رنگ مقاومت، مقدار دو یا سه نوار رنگی اول را که نشان دهنده ارقام هستند، با تطبیق رنگ آنها با جدول کد رنگ تعیین کنید.
 3. مقدار رقم ضریب 10 در نوار ما قبل آخر را که نشان دهنده تعداد صفرهای بعد از رقم ها است، تعیین کنید.
 4. مطابق شکل و جدول زیر مقدار مقاومت را تعیین کنید.

قرائت کدهای رنگی

2) قرائت مقاومت smd

برای خواندن مقدار مقاومت smd مطابق شکل زیر ابتدا دو یا سه رقم اول نوشته شده را برداشته و به مقدار رقم آخر صفر اضافه می‌کنیم. در این صورت مقاومت بر حسب اهم (Ω) محاسبه خواهد شد.

قرائت مقاومت smd

3) مولتی متر دیجیتال

مولتی متر دیجیتال ابزاری همه کاره است که می تواند پارامترهای الکتریکی مختلف از جمله مقاومت را اندازه گیری کند. در این بخش روش اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر بررسی شده است:

 1. ابتدا مولتی‌متر را بر روی حالت اندازه گیری مقاومت (Ω) تنظیم کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که مقاومت جدا شده است و به هیچ مداری متصل نیست.
 3. سیم های مولتی‌متر را به دو سر مقاومت وصل کنید.
 4. مقدار مقاومت نمایش داده شده را بخوانید و ثبت کنید.

4) برنامه ها و وب سایت های محاسبه کننده مقدار مقاومت

امروزه، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های متعددی برای PC یا گوشی‌های هوشمند وجود دارند که عمل محاسبه‌ مقدار مقاومت با استفاده از کدهای رنگی را انجام می دهند. به منظور استفاده از برنامه یا وب سایت محاسبه‌گر، این مراحل را دنبال کنید:

 1. برنامه را راه‌اندازی کنید یا به یک وب‌سایت محاسبه‌گر مقدار مقاومت قابل اعتماد دسترسی پیدا کنید.
 2. اطلاعات نوارهای رنگی را همانطور که از در نرم افزار خواسته شده است وارد کنید.
 3. مقادیر را ارسال کنید تا نرم افزار یا وبسایت، مقدار مقاومت مربوطه را نمایش دهد.

در تصویر زیر، یک نمونه نرم افزار محاسبه گر که مقادیر پارامترهای مقاومت را گرفته و مقدار آن را محاسبه می کند مشاهده می شود:

نرم افزار محاسبه گر مقاومت

5) LCR متر

یکی از ابزارهای مهم در الکترونیک LCR مترها هستند. LCR مترها قابلیت اندازه گیری بسیار دقیق مقادیر سلف، خازن و مقاومت را دارند. این دستگاه، ابزاری تخصصی است که برای اندازه گیری دقیق پارامترهای الکتریکی مختلف طراحی شده است.LCR متر

به منظور استفاده از LCR مترها، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. LCR متر را روی حالت اندازه گیری مقاومت تنظیم کنید.
 2. مقاومت را به پایانه های LCR متر وصل کنید.
 3. مقدار مقاومت نمایش داده شده را بخوانید و ثبت کنید.

جمع بندی

در این مقاله، ابتدا توضیحاتی در مورد مقاومت الکتریکی و اهمیت اندازه گیری مقاومت ها ارائه شد و سپس روش های مختلف و مهم برای اندازه گیری مقاومت ها مورد بررسی قرار گرفت. تمامی موارد فوق را به صورت عملی همراه با نکات تجربی دیگر در مورد انواع مقاومت ها و نکات مختلف مربوط به آنها به طور کامل در دوره آموزش جامع الکترونیک بررسی کرده ایم.

در پایان، ممنون که همراه ما بودید. هر سوال یا ابهامی در مورد مطالب ارائه شده در این مقاله دارید حتما در کامنت ها بنویسید، به تمام سوالات پاسخ داده میشه. اگه انتقاد یا پیشنهادی هم داشتید ممنون میشم با ما در میان بزارید.

منابع: Electronics360 wikiHow

سجاد قابلی

72 مطلب منتشر شده

سجاد قابلی هستم، دکترای الکترونیک قدرت. اینجا هستم تا باهم کلی تجربه ی خوب در مورد برق و الکترونیک به دست بیاریم.

درباره این مطلب نظر دهید !