ترانس سوئیچینگ

ترانس سوئیچینگ

یکی از مسائل مهم در بحث الکترونیک، ایجاد و تولید تغذیه پایدار و قدرتمند برای استفاده مدارات الکترونیکی و یا تجهیزات برقی می باشد. ترانس سوئیچینگ به دلیل توانایی آن در تبدیل ولتاژ الکتریکی با بازدهی بالا، ابعاد کوچک و سازگاری با کاربردهای مختلف، به عنوان یک انتخاب رایج مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله نحوه عملکرد، مزایا و کاربردهای ترانس های سوئیچینگ بررسی شده و اهمیت آن‌ها در تامین انرژی دستگاه‌های الکترونیکی امروزی مورد بررسی قرار گرفته است.

نحوه عملکرد

ترانس سوئیچینگ(switching transformer) بر اساس اصل روشن و خاموش کردن سریع ولتاژ ورودی برای تولید یک ولتاژ خروجی با استفاده از تنظیم کننده ولتاژ عمل می کند. این فرآیند شامل چندین المان کلیدی از جمله یکسو کننده، کلید قدرت، ترانسفورماتور، سلف، خازن و مدار کنترل است. بلوک دیاگرام سیستم کنترلی یک ترانس سوئیچینگ در تصویر زیر دیده می شود:

بلوک دیاگرام تغذیه سوئیچینگ

در ادامه، توضیحاتی در مورد عملکرد هر کدام از این بخش ها ارائه شده است:

یکسوسازی

ورودی جریان متناوب (AC) ابتدا با استفاده از یک پل دیودی یا یک مدار یکسو کننده به جریان مستقیم (DC) یکسو می شود.

کلید قدرت

یک ترانزیستور قدرت ماسفت(mosfet) یا آی جی بی تی(IGBT) به عنوان یک کلید عمل کرده و به سرعت روشن و خاموش می شود تا میزان تحویل انرژی در سیستم را کنترل کند.

سلف و خازن

داخل همه منابع تغذیه سوئیچینگ، یک سلف وجود دارد که این سلف، انرژی را در مرحله "روشن" شدن کلید قدرت ذخیره کرده و در مرحله "خاموش" کلید، این انرژی را به سمت خروجی آزاد می کند. درنهایت، یک خازن ولتاژ خروجی را صاف کرده و هرگونه نویز فرکانس بالای باقیمانده را فیلتر می کند.

مدار کنترل

مدار کنترلی که اغلب از مدولاسیون عرض پالس(PWM) استفاده می کند، میزان روشن بودن کلید قدرت در یک دوره زمانی مشخص را تعیین می کند.

مزایای استفاده از ترانس سوئیچینگ

ترانس سوئیچینگ چندین مزیت نسبت به منابع تغذیه خطی سنتی دارد:

1) بازدهی بالا

با روشن و خاموش کردن سریع ترانزیستور قدرت، ترانس های سوئیچینگ می توانند بازده تبدیل انرژی بالایی(حدود 80 تا 90 درصد) به دست آورند که در مقایسه با منابع تغذیه خطی بسیار بالاتر است. این راندمان به کاهش اتلاف انرژی، مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای اتلافی کمتر منجر می شود.

2) ابعاد مناسب

ترانس سوئیچینگ به دلیل توانایی آن برای کار در فرکانس های بالاتر فشرده و سبک هستند و امکان استفاده از ترانسفورماتورهای کوچک و سبک تر با هسته فریت را فراهم می کند. این ویژگی باعث می‌شود که برای کاربردهایی که محدودیت فضا وجود دارد مانند دستگاه‌های تلفن همراه، لپ‌تاپ‌ها و ... ایده‌آل باشند.

3) بازه وسیع ولتاژ ورودی

ترانس های سوئیچینگ می توانند در طیف وسیعی از ولتاژها کار کنند و همچنین با منابع مختلف برق مانند باتری ها، شبکه AC یا سیستم های انرژی تجدیدپذیر سازگار هستند. این انعطاف پذیری قابلیت استفاده آن ها را در محیط های مختلف افزایش می دهد.

4) تنظیم و پایداری پیشرفته

مدارات کنترل در ترانس سوئیچینگ، تنظیم دقیق ولتاژ یا جریان خروجی را بر عهده خواهند داشت و می توانند تحویل توان پایدار را در شرایط مختلف و حتی در شرایط باری مختلف یا با ولتاژ ورودی متفاوت تضمین کنند. این ویژگی ترانس سوئیچینگ، باعث شده است که استفاده از آن در مدارات و سیستم های الکترونیکی حساس، بسیار مناسب باشد.

کاربردهای منبع تغذیه سوئیچینگ

ترانس سوئیچینگ در زمینه های متعددی کاربرد دارد که در ادامه بررسی شده است:

1) لوازم الکترونیکی مصرفی

این ترانس ها در طیف گسترده ای از دستگاه های الکترونیکی مصرفی مانند تلفن های هوشمند، تبلت ها، تلویزیون ها، کنسول های بازی و سیستم های صوتی، وظیفه تامین ولتاژ را بر عهده دارند. اندازه کوچک و بازدهی بالا، استفاده از آن ها را برای دستگاه های قابل حمل و کم مصرف ایده آل می کند.

2) فناوری اطلاعات

ترانس های سوئیچینگ به طور گسترده ای در رایانه ها، سرورها، تجهیزات شبکه و مراکز داده استفاده می شود. کارایی و سازگاری آن ها با استانداردهای مختلف ولتاژ در سراسر جهان، نیازهای زیرساخت های محاسباتی مدرن را برآورده می کند.

3) صنعتی و تولیدی

ترانس های سوئیچینگ در اتوماسیون صنعتی، روباتیک، درایوهای موتور و سیستم های کنترل استفاده می شود. توانایی آن ها در کنترل ولتاژهای ورودی مختلف و ارائه توان پایدار برای عملکرد قابل اعتماد در محیط های صنعتی بسیار مهم است.

جمع بندی

ترانس سوئیچینگ با داشتن بازدهی بالا و ابعاد کوچک، دنیای الکترونیک قدرت را متحول کرده است. استفاده گسترده از این ترانس در لوازم الکترونیکی مصرفی، فناوری اطلاعات، اتوماسیون صنعتی و سیستم های انرژی تجدیدپذیر، اهمیت آن در تامین انرژی دستگاه ها و فناوری های مدرن را نشان می‌دهد. در این مقاله، مطالب مهمی در مورد ترانس سوئیچینگ و نحوه عملکرد آن، کاربردها و مزایای مختلف آن ارائه شد و اهمیت استفاده از این ترانس در تولید ولتاژ و تغذیه پایدار برای سیستم های برقی و الکترونیکی مورد بحث قرار گرفت.

تمامی موارد فوق را به صورت عملی همراه با نکات تجربی دیگر در مورد ترانسفورماتورها به طور کامل در دوره جامع منبع تغذیه و اینورتر بررسی کرده ایم. در پایان، ممنون که همراه ما بودید. هر سوال یا ابهامی در مورد مطالب ارائه شده در این مقاله دارید حتما در کامنت ها بنویسید، به تمام سوالات پاسخ داده میشه. اگه انتقاد یا پیشنهادی هم داشتید ممنون میشم با ما در میان بزارید.

منابع: custom coils Gowanda

سجاد قابلی

72 مطلب منتشر شده

سجاد قابلی هستم، دکترای الکترونیک قدرت. اینجا هستم تا باهم کلی تجربه ی خوب در مورد برق و الکترونیک به دست بیاریم.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب مرتبط