تعمیر یخچال و علل مشکلات رایج آن

تعمیر یخچال

یخچال یکی از لوازم خانگی ضروری است که در منزل، مغازه و یا در کاربردهای تجاری و صنعتی از آن استفاده می‌شود. مانند هر دستگاه الکتریکی-مکانیکی دیگری، یخچال‌ها نیز در معرض مشکلات و ایرادات مختلفی هستند که ممکن است در طول زمان ایجاد شده و در عملکرد عادی یخچال ایراد به وجود آورند. درک مشکلات رایجی که می‌تواند یخچال‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و بررسی علل اصلی آن‌ها می‌تواند به صاحبان و تعمیرکاران یخچال کمک کند تا ایرادات آن را به طور موثر تشخیص داده و آن‌ها را برطرف کنند. در این مقاله، برخی از رایج‌ترین مشکلات یخچال را بررسی کرده و علل بالقوه آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

ایراد اول) سرمایش ناکافی

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که صاحبان یخچال با آن مواجه می‌شوند، سرمایش کم و ناکافی است. هنگامی که یخچال نتواند دمای مطلوب خود را حفظ کند، این امر ممکن است منجر به خرابی و فساد مواد غذایی شده و خطرات بالقوه برای سلامتی ایجاد کند. در ادامه علل مختلفی که می‌تواند این ایراد را به وجود آورد، بررسی شده است:

الف) پایین بودن درجه تنظیم دمای یخچال

درجه دمای یخچال بسته به اینکه در تابستان یا زمستان هستیم، باید در درجه مناسب تنظیم شود تا یخچال به خوبی عمل خنک کنندگی را انجام دهد.

ب) کثیف شدن کویل‌های کندانسور

با گذشت زمان، کویل‌های کندانسور واقع در پشت یا زیر یخچال می‌توانند گرد و غبار را به خود جمع کنند. این تجمع گرد و غبار از اتلاف مناسب گرما جلوگیری می‌کند و در نتیجه میزان خنک کنندگی یخچال کاهش می‌یابد.

ج) خراب شدن فن اواپراتور

فن اواپراتور هوای خنک را در محفظه یخچال به گردش در می‌آورد. اگر این فن بد کار کند یا به طور کلی از کار بیفتد، می‌تواند مانع از توزیع یکنواخت هوای سرد شود.

د) معیوب شدن ترموستات

ترموستات دمای داخل یخچال را تنظیم می‌کند. ترموستات معیوب می تواند باعث کنترل نامنظم دما شده و در نتیجه موجب این می‌شود که یخچال به درستی دما را کاهش ندهد.

ایراد دوم) برفک بیش از حد

تجمع بیش از حد برفک در محفظه فریزر یکی دیگر از مشکلات رایجی است که یخچال‌ها با آن مواجه می‌شوند. این ایراد نه تنها فضای ذخیره سازی موجود را کاهش می‌دهد، بلکه بر عملکرد کلی خنک کننده نیز تأثیر می‌گذارد. مهم ترین علل مربوط به این ایراد در ادامه بررسی شده است:

برفک یخچال

الف) آسیب دیدن واشر درب

واشر درب فرسوده یا آسیب دیده منجر به نفوذ هوای گرم به داخل محفظه فریزر می‌شود. در این حالت، رطوبت موجود در هوا متراکم می‌شود و یخ می‌زند و منجر به ایجاد برفک بیش از حد می‌شود.

ب) معیوب شدن المنت‌ها و سیستم یخ زدایی

یخچال‌ها مجهز به سیستم‌های یخ زدایی هستند که از تجمع برفک جلوگیری می‌کنند. خرابی المنت یخ زدایی، تایمر یا ترموستات می‌تواند چرخه یخ زدایی را مختل کند و در نتیجه برفک بیش از حد ایجاد شود.

ج) باز و بست مکرر درب

باز شدن مکرر و طولانی درب به هوای گرم و مرطوب اجازه می‌دهد که وارد محفظه فریزر شود و این منجر به افزایش برفک می‌شود.

ایراد سوم) نشت آب

نشت آب از یخچال نه تنها خوشایند نیست بلکه می‌تواند به کف و مبلمان اطراف نیز آسیب برساند. شناسایی علت اصلی نشت آب برای رفع مشکل بسیار مهم و ضروری است. مهم‌ترین علل این اتفاق عبارتند از:

نشتی آب در یخچال

الف) مسدود یا منجمد شدن زهکش یخ زدایی

زهکش یخ زدایی آب تولید شده در چرخه یخ زدایی را حذف می‌کند. اگر زهکشی مسدود شود یا یخ بزند، آب جمع می‌شود و در نهایت به بیرون از یخچال نشت می‌کند.

ب) شیر ورودی و یا خط تامین آب معیوب

اگر شیر ورودی آب یا مسیر تامین آب یخچال معیوب یا فرسوده باشد، ممکن است به طور کامل بسته نشود و باعث جاری شدن مداوم آب به داخل یخچال و نشت آن شود.

ج) برفک بیش از حد و خرابی اجزا کنترل دما

در این صورت نیز بخش فریزر یخچال مدام برفک زده و گاها ذوب می‌شود و می تواند به بیرون از یخچال جاری شود.

ایراد چهارم) صدای غیر عادی

یکی از مشکلات دیگری که در یخچال‌ها به وجود می‌آید، وجود سر و صدای زیاد آن‌ ها است. به طور معمول علت این صدا موتور فن اواپراتور است. مهم ترین علل ایجاد سر و صدا در یخچال ها در ادامه ذکر شده اند:

الف) عدم سرویس دوره‌ای یخچال

این عمل می‌تواند منجر به خشک و فرسوده شدن موتور اواپراتور شود که نتیجه آن تولید صدای اضافه خواهد بود.

ب)  کثیف بودن فن کمپرسور

این اتفاق نیز می‌تواند یک منبع تولید صدا در یخچال باشد.

ج) ثابت نبودن جای موتور یخچال

فیکس نبودن و برخورد موتور یخچال در حین کار با اجزای بدنه یخچال نیز می‌تواند منجر به ایجاد سر و صدای ناخوشایند در یخچال شود.

جمع بندی

در این مقاله، نکات مهمی در مورد یخچال‌ها و ایرادات و عیب‌هایی که صاحبان یخچال و همچنین تعمیرکاران ممکن است با آن مواجه شوند ذکر گردید و علل هر کدام به تفصیل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. در دوره جامع متخصص الکترونیک نکاتی را آموزش داده‌ایم که با آنها می‌توانید هر وسیله برقی را تعمیر کنید. بعد از یادگیری مطالب این دوره می‌توانید به هر حوزه‌ای از تعمیرات برد، چه لوازم خانگی و چه تجهیزات صنعتی وارد شوید.

در پایان، ممنون که همراه ما بودید. هر سوال یا ابهامی در مورد مطالب ارائه شده در این مقاله دارید حتما در کامنت ها بنویسید، به تمام سوالات پاسخ داده میشه. اگه انتقاد یا پیشنهادی هم داشتید ممنون میشم با ما در میان بزارید.

منابع: Family Handyman HowStuffWorks

سجاد قابلی

72 مطلب منتشر شده

سجاد قابلی هستم، دکترای الکترونیک قدرت. اینجا هستم تا باهم کلی تجربه ی خوب در مورد برق و الکترونیک به دست بیاریم.

درباره این مطلب نظر دهید !