نحوه تست ترایاک

نحوه تست ترایاک

ترایاک یک قطعه نیمه هادی الکترونیک قدرت است که معمولاً در مدارها به عنوان کنترل کننده ولتاژ و سرعت موتور یا حتی نور لامپ استفاده می‌شود. در واقع ترایاک یک کلید دو طرفه است که در هنگام وصل شدن و تحریک پایه گیت، می‌تواند جریان را در هر دو جهت هدایت کند. ترایاک به طور معمول در ولتاژ AC کار می‌کند و کاربردهای مهمی از جمله کنترل موتورهای AC، کنترل شدت روشنایی، قطع و وصل هیترها به منظور تنظیم دما، مدارات کلیدزنی و مدارات کنترل صاعقه دارد.

تست ترایاک یک مرحله مهم عیب یابی برای اطمینان از عملکرد صحیح آن است. یکی از ساده ترین روش‌ها برای تست ترایاک استفاده از مولتی متر دیجیتال است. همچنین می‌توان از یک مدار تست و با تحریک پایه گیت از سلامت ترایاک اطمینان حاصل کرد. در این مقاله نحوه تست سلامت ترایاک به طور کامل توضیح داده شده است.

بیشتر بخوانید: ترایاک چیست؟

تست ترایاک با مولتی متر

در این روش باید قبل از تست، ترایاک را از مدار خارج کنید و هیچ تغذیه‌ای به ترایاک متصل نباشد. ابتدا مولتی متر دیجیتال را در حالت دیود قرار دهید و سپس مراحل زیر را جهت اطمینان از سلامت قطعه انجام دهید.

مرحله 1) ابتدا سر مثبت مولتی متر را به سر گیت و سر منفی را به سر A1 یا همان MT1 متصل کنید. در این حالت بایستی در حالت تست دیود بر روی مولتی متر ولتاژ نمایش داده شود. به عبارت دیگر پایه گیت به پایه A1 راه دهد.

مرحله 2) در این مرحله جای پراب مثبت(قرمز) و منفی(مشکی) مولتی متر را تعویض کنید. به این صورت که پراب منفی مولتی متر به سر گیت و پراب مثبت آن به ترمینال A1 یا همان MT1 ترایاک متصل شود. در این حالت نیز بایستی در حالت تست دیود بر روی مولتی متر ولتاژی نمایش داده شود که نشان دهنده سلامت ترایاک است.

تست ترایاک با مولتی متر

مرحله 3) در این مرحله نیز مولتی متر بر روی حالت تست دیود قرار دارد. پراب مثبت مولتی متر را به گیت و پراب منفی آن را به A2 یا MT2 ترایاک متصل کنید. در این حالت نباید ولتاژی روی مولتی متر ظاهر شود و مولتی متر باید OL را نمایش دهد که به معنای مدار باز بودن و عدم اتصال پایه‌های موردنظر است. در صورتیکه در این حالت ولتاژی بر روی مولتی متر مشاهده شود، نشان دهنده معیوب بودن ترایاک می‌باشد.

تست ترایاک با مدار تست

در این روش نیز ترایاکی که میخواهیم تست کنیم، بایستی از مدار جدا شود. سپس این ترایاک را توسط یک ولتاژ گیت مناسب در حدود 5 ولت و به همراه یک مقاومت در مسیر گیت تحریک می‌کنیم. پس از تحریک گیت توسط ولتاژ 5 ولت، از دو سر A1 و A2 تست بوق می‌گیریم که باید صدای بوق شنیده شود. به منظور راحتی شرایط تست می‌توانید مداری مطابق تصویر زیر ببندید و ترایاک را در آن قرار دهید. با اعمال ولتاژ 5 ولت به گیت و اتصال 220 ولت و لامپ در سمت خروجی بایستی لامپ روشن شود. هر موقع، 5 ولت از روی گیت برداشته شد و ولتاژ گیت صفر شد، لامپ بایستی خاموش گردد.

تست ترایاک با تحریک پایه گیت

جمع بندی

در این مقاله، توضیحات مهمی در مورد ترایاک و نحوه تست و عیب یابی آن ارائه شد. همچنین دو روش مهم برای تست ترایاک با استفاده از مولتی متر و مدار تست ارائه گردید. تمامی موارد فوق را به صورت عملی همراه با نکات تجربی دیگر در مورد ترایاک و نحوه تست سلامت آن به طور کامل در دوره جامع آموزش الکترونیک بررسی کرده‌ایم.

در پایان، ممنون که همراه ما بودید. هر سوال یا ابهامی در مورد مطالب ارائه شده در این مقاله دارید حتما در کامنت ها بنویسید، به تمام سوالات پاسخ داده میشه. اگه انتقاد یا پیشنهادی هم داشتید ممنون میشم با ما در میان بزارید.

منابع: Learning Electronics Electrical Volt

سجاد قابلی

75 مطلب منتشر شده

سجاد قابلی هستم، دکترای الکترونیک قدرت. اینجا هستم تا باهم کلی تجربه ی خوب در مورد برق و الکترونیک به دست بیاریم.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب مرتبط