نحوه تست تریستور

نحوه تست تریستور

تریستورها قطعات نیمه هادی پرکاربردی هستند که به طور گسترده در الکترونیک قدرت، کنترل دور موتور و بسیاری از کاربردهای صنعتی دیگر از آن‌ها استفاده می‌شود. بسیار مهم است که با نحوه تست تریستور به صورت اصولی آشنا شویم و در تعمیر بردهای مختلف به کار ببریم. در این مقاله نحوه تست تریستورها با استفاده از مولتی‌متر به طور کامل توضیح داده شده است.

بیشتر بخوانید: تریستور چیست؟

تست تریستور با مولتی متر

به منظور تست تریستور با مولتی‌متر بایستی چندین مرحله انجام شود تا از سلامت آن مطمئن شویم. باید توجه داشت که قبل از تست بایستی پایه‌های تریستور را مطابق دیتاشیت یا به صورت تجربی از روی پکیج آن تشخیص دهیم و سپس اقدام به تست تریستور نماییم. همچنین، هنگام تست تریستورها، رعایت موارد ایمنی مناسب، مانند استفاده از ابزارهای عایق، قطع منبع تغذیه، و اتصال پایه‌ها به منظور دشارژ بسیار مهم است.

تست تریستور با مولتی متر

برای تست تریستور، مراحلی که در ادامه ذکر شده است را به ترتیب انجام دهید:

1) تست دیود

ابتدا سلکتور مولتی‌متر را روی حالت تست دیود تنظیم کنید. پایه‌های تریستور را یک بار با پنس به هم اتصال داده و سپس بردارید. پراب مثبت (قرمز) را به آند و پراب منفی (سیاه) را به کاتد تریستور متصل کنید. در این حالت نباید هیچ ولتاژی در مولتی‌متر مشاهده شود. سپس آند تریستور را در شرایط تستی که تا الان گفتیم توسط یک پنس به گیت اتصال کوتاه می‌کنیم. در این حالت مقدار ولتاژ فورواردی که مشاهده می‌کنید بایستی به طور معمول عددی در حدود 0.3 الی 1.2 ولت باشد، که نشان می‌دهد تریستور در حالت هدایت فوروارد سالم بوده و درست کار می‌کند.

2) تست بایاس معکوس

اتصالات پراب را در این حالت معکوس می‌کنیم. بدین منظور، ابتدا پراب مثبت را روی کاتد و پراب منفی را روی آند قرار دهید. مولتی‌متر باید "OL" را نمایش دهد که بیانگر این است که تریستور، جریان را در جهت معکوس مسدود می‌کند.

3) تست گیت-کاتد

سلکتور مولتی‌متر را روی حالت مقاومت (Ω) تنظیم کنید. پراب مثبت را به پایه گیت و پراب منفی را به پایه کاتد متصل کنید. در این حالت مقدار مقاومت کوچکی بایستی نمایش داده شود که معمولاً در محدوده چندین تا چند صد اهم می‌باشد و نشان می‌دهد اتصال گیت-کاتد سالم است.

به طور کلی استفاده از مولتی متر راحت و آسان بوده و تست سلامت تریستور را بسیار ساده می‌کند. اما امروزه دستگاه‌های تستر قطعات الکترونیکی مختلفی وجود دارند که کافی است تریستور را طبق دستور العمل تستر به آن متصل کنید و این تستر، خروجی سلامت تریستور را به شما نمایش می‌دهد. در تصویر زیر یک نمونه تستر قطعات الکترونیکی را مشاهده می‌فرمایید:

تستر قطعات الکترونیکی

با استفاده از ترکیبی از تست‌های مولتی متر و تجهیزات تست پیشرفته تر، می‌توانید کارکرد و سلامت تریستورها را به طور کامل ارزیابی کنید و از عملکرد صحیح آن‌ها در سیستم‌های الکترونیک قدرت و کنترل صنعتی اطمینان حاصل کنید.

جمع بندی

در این مقاله، در مورد تست تریستور و انواع روش‌های مهم همانند تست با مولتی متر و دستگاه تستر توضیحات و نکات مهمی را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین موارد ایمنی و دشارژ قبل از تست مورد تاکید قرار گرفت. با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله می‌توان از سلامت تریستورها اطمینان حاصل کرد.

تمامی موارد فوق را به صورت عملی همراه با نکات تجربی دیگر در مورد تریستور و نحوه تست سلامت آن به طور کامل در دوره جامع آموزش الکترونیک بررسی کرده‌ایم.

در پایان، ممنون که همراه ما بودید. هر سوال یا ابهامی در مورد مطالب ارائه شده در این مقاله دارید حتما در کامنت ها بنویسید، به تمام سوالات پاسخ داده میشه. اگه انتقاد یا پیشنهادی هم داشتید ممنون میشم با ما در میان بزارید.

منابع: RS Components Radios-TV

سجاد قابلی

72 مطلب منتشر شده

سجاد قابلی هستم، دکترای الکترونیک قدرت. اینجا هستم تا باهم کلی تجربه ی خوب در مورد برق و الکترونیک به دست بیاریم.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب مرتبط