• 4.5

معرفی چند سنسور مهم و پرکاربرد

معرفی چند سنسور مهم و پر کاربرد

1- سنسور اثر هال

این سنسور نوعی سنسور مغناطیسی است که اطلاعات مغناطیسی یا کد شده بصورت مغناطیسی را به سیگنالهای الکتریکی برای پردازش در مدارهای الکترونیکی تبدیل می کند. هنگامیکه چگالی شار مغناطیسی اطراف سنسور از یک آستانه مشخص عبور کند، سنسور این موضوع را تشخیص داده و یک ولتاژ خروجی تولید میکند.

این سنسور کاربردهای مختلفی از جمله تشخیص مکان و تشخیص سرعت دارد. یکی از کاربردهای اساسی این سنسور، انداره گیری مکان، فاصله و سرعت در سیستمهای مربوط به وسایل نقلیه است. مثلا شمع خودرو برای جرقه زنی، نیاز به اطلاعات مکان زاویه ای میل لنگ موتور دارد که با سنسور اثر هال این اطلاعات را می گیرد. همچنین محل صندلی و کیسه هوای خودرو با سنسور اثر هال کنترل میشود. تشخیص سرعت حرکت ماشین برای فعال شدن سیستم ABS ماشین نیز با این سنسور انجام می گیرد.

                                سنسور اثر هال

2- سنسور تشخیص حرکت(PIR)

 این سنسور طول موج های مادون قرمز محیط اطراف را دریافت میکند. هر جسمی که دمای آن بالاتر از صفر درجه مطلق باشد دارای تشعشعات مادون قرمز با طول موجهای مختلف است. کار این سنسور، دریافت امواج مادون قرمز در رنج بدن انسان و تشخیص آن است. پس این سنسور در واقع به حرکت بدن انسان حساس است. این سنسور در سیستمهای امنیتی و دزدگیرها، برای روشن نمودن چراغهای منازل، پارکینگ و ساختمانها بصورت هوشمند و براساس تشخیص حرکت، در سیستمهای هشدار، دربهای اتوماتیک و دوربینهای مدار بسته کاربرد دارد.

                                      سنسور تشخیص حرکت(PIR)

3- ترمیستور

ترمیستور یا مقاومت حساس به دما مقاومتیست که با تغییر دمای آن مقاومتش تغییر پیدا می کند. ترمیستورها دو نوع NTC و PTC دارند. در NTC مقاومت با افزایش دما کاهش می یابد و در PTC مقدار مقاومت با افزایش دما، افزایش می یابد. از ترمیستورها برای کنترل دما در دستگاههای مختلف از جمله لباسشویی، ظرفشویی و پرینترهای سه بعدی و ... استفاده میشود. در گوشی های هوشمند نیز از NTC برای اعلام گزارش حرارتی باتری به گوشی استفاده میشود.

                                        ترمیستور

4- سنسور نوری (LDR)

این سنسور در واقع مقاومت الکتریکی است که مقدار آن با توجه به میزان نوری که به آن تابانده میشود، تغییر میکند. استفاده از مقاومت نوری در بسیاری از مدارهای الکترونیکی به دلیل قیمت پایین، ساختار ساده و ویژگیهای قوی آن مناسب است. از این سنسورها به طور گسترده در مدارهایی نظیر نورسنج های عکاسی، دتکتورهای دود و شعله، آلارم های دزدگیر، دستگاههای کارتخوان، کنترل روشنایی خیابانها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

                                      سنسور نوری(LDR)

5- سنسور آلتراسونیک

از این سنسورها برای آشکارسازی اجسام، اندازه گیری فاصله و سطح سنجی استفاده می شود. طرز کار این سنسورها بدین صورت است که فاصله زمانی مابین ارسال امواج تا دریافت سیگنال اکو را اندازه می گیرند و با توجه به سرعت صوت در آن محیط، فاصله تا مانع را برآورد می کنند. میتوان گفت اندازه گیری دقیق هر فاصله بدون تماس با جسم و از راه دور از کاربردهای اصلی این سنسور است. سنجش میزان عمق یک مخزن، تعیین فشار خون یک بیمار، همگن کردن مواد مذاب، تست قطعات صنعتی از نظر کیفی جهت تشخیص شکافها و سوراخهای ریز و ... از دیگر کاربردهای این سنسور است.

                                        سنسور آلتراسونیک

 

هادی حاجی محمدی

15 مطلب منتشر شده

هادی حاجی محمدی هستم، علاقمند به دنیای الکترونیک و سیستم‌های هوشمند. در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ، اینترنت اشیا و برنامه‌نویسی بردهای الکترونیکی فعالیت داشتم و در حال حاضر مقالات وبلاگ برقی شو رو می نویسم.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب مرتبط