• 4.5

نحوه تشخیص پایه های ترانزیستور و نوع ترانزیستور با مولتی متر

نحوه تشخیص پایه های ترانزیستور و نوع ترانزیستور با مولتی متر

یکی از پرکاربردترین قطعات در مدارات الکترونیکی، ترانزیستورها می باشند و دانستن نحوه شناسایی پایه های ترانزیستور و تشخیص نوع ترانزیستور برای کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند, بسیار ضروری است. ترانزیستورهای BJT بطور کلی به دو دسته ترانزیستورهای NPN و PNP تقسیم می شوند و این ترانزیستورها دارای سه پایه به نام های بیس (Base) , کلکتور (Collector) و امیتر (Emitter) هستند.

 

اهمیت تشخیص پایه های ترانزیستور

بسته به کارخانه تولید کننده ترانزیستورها, ترتیب پایه های آنها متفاوت است, مثلا در بعضی از ترانزیستورها پایه بیس در وسط و پایه های امیتر و کلکتور در کنار می باشند یا در یک ترانزیستور دیگر پایه کلکتور وسط می باشد. هنگامی که ما می خواهیم از ترانزیستور در مداری استفاده کنیم باید پایه های آن را شناسایی کنیم چون در صورت جابجا وصل کردن پایه های ترانزیستور، مدار کار نمی کند و ممکن است باعث صدمه به ترانزیستور یا دیگر قطعات مدار شود. در صورتی که نام ترانزیستور قابل خواندن است و از سالم بودن آن مطمئن هستید, نیازی نیست مطابق با آموزش زیر پایه های آن را پیدا کنید و کافیست نام قطعه را در گوگل سرچ کنید. در مواردی که روی ترانزیستور نام آن مشخص نیست و به ترتیب پایه های ترانزیستور شک دارید و همچنین برای تست سلامت ترانزیستور می توانید مطابق با این آموزش عمل کنید.

 

تشخیص پایه های ترانزیستور

برای تشخیص پایه ها از مولتی متر دیجیتال استفاده می کنیم و آن را روی حالت تست دیود قرار می دهیم. نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که برای انجام این کار حتما باید ترانزیستور را از برد جدا کنیم در غیر این صورت نتایج نامعتبر خواهند بود. برای شناسایی پایه های ترانزیستور ابتدا پایه بیس را پیدا می کنیم. پایه بیس پایه ای است که به دو پایه دیگر راه میدهد. روی مولتی مترهای دیجیتال و در حالت تست دیود، عبارت OL به معنای مدار باز است (روی بعضی مولتیمترها به جای OL عدد 1 به معنای عدم اتصال یا مدار باز است). بنابراین با توجه به این توضیحات، پایه بیس پایه ای است که در تست دیود آن با دو پایه دیگر عبارت OL مشاهده نشود و به جای آن عددی در حدود 0.7 ولت نمایش داده شود که به معنای ارتباط الکتریکی پایه بیس با دو پایه دیگر است.

در مثال شکل زیر در تصویر اول که عبارت OL روی مولتی متر ظاهر شده است، بدین معناست که ارتباط الکتریکی بین دو پایه متصل به پراب ها وجود ندارد و در تصویر دیگر که عدد 0.65 روی مولتی متر ظاهر شده است به این معناست که ارتباط الکتریکی بین دو پایه وجود دارد و اصطلاحا این دو پایه به هم راه می دهند.

 

شناسایی پایه های ترانزیستور      شناسایی پایه های ترانزیستور

 

بنابراین یکی از پراب ها(مثلا پراب مشکی) را روی یکی از پایه های ترانزیستور موردنظر قرار می دهیم و سپس پراب قرمز را به ترتیب به دو پایه دیگر وصل می کنیم و در هر حالت عبارت روی مولتی متر را می خوانیم. اگر در در هر دو حالت، عددی حدود 0.7 ببینیم پایه ای که مشترک است و پراب مشکی به آن وصل است پایه بیس ترانزیستور است در غیر اینصورت این کار را تا جایی ادامه می دهیم که پایه موردنظر به دو پایه دیگر راه بدهد و اعدادی حدود 0.7 ولت را نمایش دهد. این پایه مشترک، همان بیس ترانزیستور خواهد بود. اکنون که پایه بیس را شناسایی کردیم بین دو پایه دیگر، پایه ای که عدد ولتاژ بالاتری را نشان می دهد پایه امیتر و پایه ای که عدد ولتاژ پایین تری را نشان می دهد پایه کلکتور است.

تشخیص نوع ترانزیستور

برای تشخیص نوع ترانزیستور به پراب روی بیس نگاه می کنیم. اگر پراب قرمز روی بیس باشد ترانزیستور از نوع NPN و اگر پراب مشکی روی بیس باشد ترانزیستور از نوع PNP می باشد.

ویدیوی عملی تشخیص پایه ها و نوع ترانزیستور

در ویدیوی زیر، به صورت عملی تمام مراحل فوق انجام شده است:

 

در پایان، ممنون که همراه ما بودید. هر سوال یا مشکلی در مورد موضوع این مقاله دارید حتما در قسمت پایین بنویسید، به تمام سوالات پاسخ داده میشه. اگه انتقاد یا پیشنهادی هم داشتید ممنون میشم با ما در میان بزارید.

هادی حاجی محمدی

15 مطلب منتشر شده

هادی حاجی محمدی هستم، علاقمند به دنیای الکترونیک و سیستم‌های هوشمند. در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ، اینترنت اشیا و برنامه‌نویسی بردهای الکترونیکی فعالیت داشتم و در حال حاضر مقالات وبلاگ برقی شو رو می نویسم.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب مرتبط